ارایه مشاوره و عملیات پیمانکاری در کلیه زمینه های صنعت فولاد. ایجاد سایت فراوری آهن قراضه و تهیه ماشین آلات و تجهیزات وفراوری آهن قراضه. واردات و صادرات آهن قراضه. خرید و فروش آهن قراضه. ایجاد شرکتهای ریخته گری. خرید و فروش شمش فولاد. واردات و صادرات شمش فولاد . ارایه اطلاعات بازار آهن قراضه و شمش فولاد و کارخانه جات ذوب و نورد در ایران.

نگاهی به آهن قراضه در ایران

‌برگرفته از: روزنامه دنیای اقتصاد

قيمت آهن قراضه از كيلويي 2 ريال شروع و ظرف يك سال به كيلويي 10‌ريال رسيد . درسال 1367 به كيلويي 32‌ريال بالغ شد و از 1382 تا به حال به كيلويي 1750‌ريال افزايش يافته است‌

‌در گذشته 25‌درصد توليد ضايعات پاسخگوي توليدات داخلي بود اما امروز 100 درصد هم كفاف نمي‌دهد به مرور زمان مصرف آهن قراضه بيشتر از توليد آهن قراضه است‌

‌قيمت‌گذاري در اين بازار  به‌طور كلي بر اساس نرخ برندگان در مزايده يا مناقصه‌هاي كلان تعيين مي‌شود مزايده هاي رسمي و غير رسمي

مسايل مربوط به بازار آهن‌ قراضه شايد براي آنهايي كه اخبار مربوط به بازار و بورس فلزات را پيگيري مي‌كنند، جالب باشد. ولي تاكنون شايد آن طور كه بايد در مورد بازار آهن قراضه ايران اطلاعات مناسبي در دسترس علاقه‌مندان قرار نگرفته باشد.

در چنين شرايطي لازم ديديم تا با سيد حسين ساداتيان،  مدير سابق اتحاديه آهن قراضه و بازرس فعلي اين اتحاديه گفت‌وگويي انجام دهيم كه در پي مي‌خوانيد.

تعريف درستي كه مي‌توان از آهن قراضه ارايه كرد چيست؟

آهن قراضه به ضايعات فولادي كم كربن اطلاق مي‌شود كه ضايعات آهن يا فولادي يا فولادي ساده و يا آهن قراضه و ضايعات نيز به كار برده مي‌شود. آهن فلزي است كه اصطلاحا برگشت‌پذير خوانده مي‌شود. يعني مي‌توان محصولات آهني را پس از مصرف مجددا به صورت قراضه ذوب نمود.

آهن قراضه از كجا تامين مي‌شود؟

از محل دورريز فلزي حاصل از لوازم خانگي و بسته‌بندي مواد غذايي، ضايعات اماكن عمومي، ضايعات صنايع توليدي و محصولات فولادي و برگشتي ضايعات حاصل از خطوط توليد فولادسازي‌ها، خودروسازي‌ها، پرس‌كاري‌ها، لوازم خانگي‌ سازي‌ها، كشتي‌سازي‌ها، ماشين‌سازي‌ها، قطعه‌سازي‌ها، دكل‌هاي انتقال نيرو، راه‌آهن، صنايع نفت و پتروشيمي، صنايع كارخانجات سيمان، سدسازي‌ها، پل‌سازي، تاسيسات از هر قبيل، صنايع ماشين‌آلات كشاورزي، آهنگري و ريخته‌گري، آهن‌آلات به جا مانده از خرابي سيل و زلزله، تخريب خانه كلنگي، دمونتاژ كشتي‌ها و واگن‌ قطارها و بازسازي خطوط ريل راه‌آهن و ماشين‌آلات راه‌سازي و انواع خودروهاي از رده خارج و بازسازي خطوط توليد تامين مي‌شود. تمامي موارد ياد شده به سه دسته الف  منابع خانگي ب  منابع عمومي ج  منابع صنعتي تقسيم‌بندي مي‌شوند.

انواع آهن قراضه كدامند و چگونه در ايران و جهان دسته‌بندي مي‌شوند؟

انواع مرسوم در بازار عبارتند از: قيچي سنگين، قيچي متوسط، سبك بار، روغني و  پرسي.

اما آنچه در بيشتر كارخانجات  مصرف كننده داخلي رايج است:‌ ويژه، سنگين 1، سنگين 2، متوسط 1، متوسط 2، سبك 1، سبك 2، سبك 3، پرسي بدنه، بدنه باز، پرسي مخلوط، سفاله يا تراشه حاصل از تراش‌كاري‌ها به صورت فله و بلوكه يا پرس شده، گالوانيزه (پرسي و باز)، ته پاتيل، پرسي روغني درجه يك (خرده ورق يا كناره ورق روغني بلوكه شده 100درصد روغني زنگ نزده) و  پرسي روغني درجه 2.

سابقه بازار آهن قراضه در جهان به چه سال‌هايي باز مي‌گردد؟

انسان پس از گذشت از عصر نوسنگي وارد عصر فلز شد. در عصر نوسنگي، ابزار مورد نياز انسان از سنگ تهيه مي‌شد. در عصر فلز، با دستيابي به فلزات محكم و با دوام چون برنز و آهن، تحولي شگفت در زندگي بشر آغاز شد.

در اواخر دوره نوسنگي، يعني سال‌هاي پاياني هزاره پنجم قبل از ميلاد، استفاده از برنز آغاز شد كه سه هزار سال به طول انجاميد.

سپس انسان در حدود هزاره دوم قبل از ميلاد با كار روي سنگ‌هاي آسماني توانست براي ساخت  ابزار و سلاح‌ به آهن دست يابد.

توليد فولاد براي نخستين بار به سال‌هاي 1900 تا 1400 قبل از ميلاد باز مي‌گردد. اين دانش حدود 1200 سال پيش از ميلاد  به مناطق همسايه و از جمله كشور مادها (ايران) وارد شد كه از اين زمان، دوران آهن در ايران آغاز شد. آهن مفيدترين، فراوان‌ترين و ارزان‌ترين فلزات است و مي‌توان آن را بيش از هر فلز ديگري تغيير شكل داد. مصارف متعدد آهن مبتني بر خواص آلياژي آن است و آهن به تنهايي به مصرف نمي‌رسد.

فولاد به آلياژي از آهن اطلاق مي‌شود كه در حرارت معيني چكش خوار و سازگار است و به كربن، منگنز و غالبا مواد آلياژي نياز دارد. به فولادي كه فقط كربن و منگنز باشد فولاد كربن‌دار و در صورت اضافه شدن موادي نظير كرم، موليبدن يا نيكل به آن فولاد آلياژي اطلاق مي‌شود. استخراج فلز آهن از سنگ‌آهن با يك عمل شيميايي صورت مي‌گيرد.

بدين معني كه سنگ‌هاي اكسيدي به وسيله كربن احيا شده و عنصر آهن آن آزاد مي‌گردد.

امروزه بيشترين مقدار فولاد در جهان از طريق كوره بلند توليد مي‌شود. كاهش منابع و معادن سنگ آهن غني و كك كه از تقطير زغال سنگ به دست مي‌آيد و لزوم سرمايه‌گذاري سنگين در بخش‌هاي كك‌سازي، اگلومراسيون و جمع‌آوري سرباره باعث گرديد تا روش‌هاي ديگري غير از كوره بلند نيز براي توليد فولاد، مورد تحقيق و بررسي قرار گيرند.

آهن فلزي است كه اصطلاحا برگشت‌پذير خوانده مي‌شود. يعني مي‌توان محصولات آهني را پس از مصرف مجددا به صورت قراضه ذوب نمود. معايب كوره‌هاي بلند و لزوم بازيابي قراضه‌هاي آهني كه به ميزان قابل توجهي توليد مي‌شود، راه را براي ابداع روشي ديگر گشود كه امروزه به روش قوس الكتريكي  معروف است. در اين روش با استفاده از قوس ايجاد شده توسط نيروي الكتريكي و به كمك الكترودهاي گرافيتي و حرارت زياد ناشي از اين قوس، قراضه‌ها ذوب شده و مي‌توان آنها را به محصولات تازه‌تري تبديل كرد.

سابقه بازيافت ضايعات فلزي در فرآيند توليد محصولات فولادي (RECYCLING)  به اندازه قدمت كشف خود فلزات است. فلزات بر اساس كمياب بودن و گران‌قيمت بودن آنها سابقه ديرينه‌تري در بازيافت دارند. فلزات كميابي مثل طلا، نقره، مس، آلومينيوم، نيكل و ... تقريبا هيچ نوع دورريزي ندارند و دايما در سيكل بازيابي چرخش مي‌كنند.

هر چه از اين خانواده دورتر شده و به فلزات فراوان نزديك‌تر شويم قيمت‌ها كاهش يافته، مصرف افزون‌تري داشته و بالطبع دورريز بيشتري خواهند داشت.

از اين ميان فولاد پرمصرف‌ترين و داراي دورريز و فرآيند بازيافت حجيم‌تري مي‌باشد.

گذشته اين بازار در ايران چگونه بوده است؟

تا سال 1365‌ رسم بر اين بود كه شركت‌هايي كه دور ريز فلزي خود را درحوالي مناطق صنعتي مانند بقيه ضايعات دپو مي‌كردند. تا اينكه شهرداري محل به كارخانجات معترض مي‌شد و آنان، وجوهي به شهرداري مي‌پرداختند تا شهرداري ضايعات فلزي را از محل دپوي ضايعات نزديك كارخانه جمع‌آوري و منتقل  به محل دفن‌ زباله‌هاي عمومي مي‌كرد.

به تدريج كه صنايع ذوب فولاد و ريخته‌گري رونق گرفت و طرح‌هاي توسعه را به  اجرا گذاشتند، همين مواد فلزي دورريز به تدريج با قيمت كيلويي 2 ريال و ظرف يك سال به كيلويي 10‌ريال رسيد و درسال 1367 به كيلويي 32‌ريال رسيد. در سال 68 و به دنبال افزايش مصرف به كيلويي 65‌ريال ارتقا پيدا كرد. در سال 69‌ و در پي ورود مجتمع فولاد مباركه بازار قيمت به 140‌ريال افزايش يافت. به همين ترتيب افزايش بها  تا سال 1382 به كيلويي 550‌ريال رسيد و از 1382 تا به حال به كيلويي 1750‌ريال افزايش يافت. حال كه در ابتداي سال 84 هستيم اين نرخ نيز به دليل برگزاري مزايده‌ها و مناقصه‌هاي كارخانجات بزرگ در حال عبور از 1750‌ريال مي‌باشد.

اولين مصرف‌كننده عمده آهن قراضه شركت فولاد نصر در اهواز بود، در آن زمان خبري از دستگاه پرس با قدرت 400‌ تن نبود. براي مچاله‌كردن(بلوكه كردن) آهن قراضه‌هاي كمتر از چهار ميليمتر ، آهن‌هاي ضايعاتي را در داخل نيم بشكه ريخته و با پتك آن را مي‌كوبيدند. كار بسيار سخت‌تر و طاقت‌فرسا‌تر از امروز بود و قابل مقايسه  با آن دوران نيست. چند سال بعد از انقلاب دو شركت  در اين زمينه ماشين‌ آلات مدرن وارد كردند: يكي شركت تعاوني‌ آهن قراضه و ضايعات فلزي كه موسس آن مهندس هرمز درويش بود  و ديگري شركت تهيه و توزيع آهن قراضه كه مرحوم مهندس نيك فرجام مديريت آن را به عهده داشت. به رغم توسعه كار بازيافت آهن قراضه و توسعه روز افزون آن، كار بازيافت ضايعات فلزي بدون پيشرفت و همچنان درحال در جا زدن است. حرف‌هاي بسياري در اين زمينه براي گفتن وجود دارد كه انشاا.... در فرصت‌هاي بعدي به آن اشاره خواهد شد. در گذشته 25‌درصد توليد ضايعات پاسخگوي توليدات داخلي بود اما امروز 100 درصد هم كفاف نمي‌دهد به مرور زمان مصرف آهن قراضه بيشتر از توليد آهن قراضه است.

چه چيز باعث شد تا بازار سنتي آهن قراضه تبديل به بازاري مدرن شود؟

- رشد روز افزون جمعيت جهان، رشد تكنولوژي، تنوع  و افزايش مصرف، كمبود و كاهش منابع و مواد اوليه ، هزينه‌هاي مربوط به انرژي و حمل و نقل ، مسايل زيست محيطي و لزوم حفظ سرمايه‌هاي ملي و جهاني چند دهه‌اي است كه موضوع بازيافت يا (RECYCLING)  را به طور جدي در منظر مديران اقتصادي كشورها قرار داده است. در ايران مصرف ضايعات فولادي در صنايع ريخته‌گري و فولاد سازي، به دليل توسعه كارخانجات فولادسازي طي 30‌سال گذشته و خصوصا دهه اخير، سير صعودي يافته و همچنان هم ادامه دارد و به همين سبب چرخه سنتي بازيافت  دچار بهم ريختگي و نابه ساماني شده است. عدم آشنايي با استانداردهاي طبقه‌بندي و كاربرد مكانيزم‌‌ها و تجهيزات صنعت بازيافت، سبب افزايش قيمت تمام شده ضايعات فولادي و افت كيفي فولاد خام توليد شده در صنايع ريخته‌گري شده است.

مشكلات بازار ضايعات آهن در ايران چيست؟

عدم وجود سازمان و مديريت مشخص در اين بخش، ناآشنايي با مفاهيم و استانداردها و دانش‌روز در جمع‌آوري، تفكيك، طبقه‌بندي و آماده سازي ضايعات  و از سوي ديگر پهنه وسيع جغرافيايي كار، سرمايه‌بر و كاربر بودن اين حرفه، كمبود  و گراني ماشين‌آلات و مكانيزم هاي مدرن در پروسه آماده سازي ضايعات، مشكلات سيستم حمل و نقل و....

كه همگي حكايت از وجود ساز و كار نامطلوب و غير‌صنعتي در سيستم بازيافت ضايعات فولادي مي‌نمايد.يكي از كاستي‌هاي  مشهودي كه در شرايط فعلي در سيستم بازيافت وجود دارد، نبودن سازماني گسترده و ملي جهت ساماندهي و برنامه ريزي و مديريت در اين خصوص است.

از آنجا كه صنعتي شدن هر حرفه و مقوله اقتصادي، در گام نخست نياز به هدف‌گذاري، پژوهش و شناخت علمي موانع و مشكلات و راه كارهاي تغيير و برنامه‌‌ريزي دارد، از كليه مسوولين و كارشناسان و دست‌اندركاران صنعت بازيافت آهن قراضه دعوت مي‌شود تا با نگاهي از دريچه علم به راهگشايي تغيير پرداخته و با توجه به اهميت امر بازيافت در توليد محصولات فولادي و رونق اقتصادي، پيشنهادات خود را براي زمينه‌سازي اصلاح در زمينه صنعت بازيافت آهن قراضه ارايه نمايند.

شيوه استفاده از آهن قراضه در ايران و ساير نقاط جهان چگونه است؟

در صنايع ريخته‌گري براي توليد محصولات چدني از كوره القائي استفاده مي‌‌شود كه تا 1450‌ درجه سانتيگراد حرارت دارد و در صنعت فولاد سازي از كوره‌هاي قو‌س‌ الكتريكي كه تا 1950‌ تا 2000‌ درجه سانتيگراد حرارت دارد استفاده مي‌شود. در ريخته‌گري‌هاي سنتي هم از كوره‌هاي گردون حداكثر يك تني استفاده مي‌شود.

ابتدا از آهن قراضه‌هاي پرسي كه از ورق‌هاي نازك تشكيل شده است در داخل كوره بارگيري مي‌كنند و چون اين نوع  قراضه سريع‌تر ذوب مي‌شود، براي شارژ كوره و تقريب يك سوم كوره از اين نوع آهن قراضه‌هاي پرسي استفاده مي‌شود و پس از اين كه اين قراضه ذوب شد، قراضه‌هايي با ضخامت بيشتر يا به قول قراضه فروش‌ها كلفت بار را در داخل كوره ‌مي‌‌ريزند كه با توجه به ذوبي كه در داخل كوره وجود دارد، در زمان كمتري اين نوع قراضه‌‌‌ها ذوب مي‌شود. معمولا در كوره‌ها بين يك ساعت و نيم تا دو ساعت ذوب كامل مي‌شود و پس از سرباره يا شلاكه‌گيري، مواد افزودني جهت استاندارد نمودن ذوب براي محصول خاصي كه مورد نظر است، به ذوب اضافه مي‌شود. سپس از واحد ذوب نمونه ذوب به آزمايشگاه جهت آناليز ارسال مي‌شود. آزمايشگاه پس از آزمايش‌هاي شيميايي و مكانيكي نتيجه را به واحد ذوب اعلام ‌‌مي‌كند تا اينكه آناليز ذوب دقيقا مطابق استاندارد شود. در اين صورت است كه ضايعات آهن قراضه به محصولي استاندارد تبديل شده و از هر نظر همانند محصول نو است كه از شمش و يا آهن اسفنجي توليد شده است.

عمده‌ خريداران و مصرف‌كنندگان آهن قراضه در ايران و دنيا چه كساني هستند؟

ذوب‌‌آهن اصفهان، مجتمع فولاد مباركه، فولاد آلياژي اصفهان، مجتمع فولاد خوزستان، گروه ملي اهواز، شركت كارخانجات لوله‌سازي خوزستان، فولاد  آلياژي ايران (يزد)، مجتمع فولاد خراسان (نيشابور)، فولاد اسفراين، ماشين‌سازي اراك، ماشين‌سازي تبريز، شركت ريخته‌گري تراكتورسازي ايران(تبريز)، شركت ريخته‌گري ايران(كاوه) شركت لوله و ماشين‌سازي تهران، كارخانجات فولاد سازي‌هاي صنايع دفاع.

قيمت‌گذاري در اين بازار بر چه اساسي انجام مي‌پذيرد؟

به‌طور كلي بر اساس نرخ برندگان در مزايده يا مناقصه‌هاي كلان تعيين مي‌شود. معمولا كارخانجات بزرگ توليدكننده آهن قراضه از قبيل خودروسازي‌ها و پرس‌كاري‌ها و راه‌آهن و كارخانجات سيمان و شركت‌هاي تحت پوشش وزارت نيرو و نفت و پتروشيمي و صنايع نظامي به دو صورت مزايده برگزار مي‌نمايند: 1- مزايده رسمي و با درج در جرايد 2- مناقصه محدود و با ترك تشريفات در مواقع خاص و در اسرع وقت. در حالت اول شركت‌كنندگان حرفه‌اي و توانمند كه معمولا داراي تجربه و آگاهي كامل از جريان امور هستند  يكي برنده مي‌شود و ديگر شركت‌كنندگان را به نحوي راضي مي‌كند . در شكل دوم  معمولا شركت برگزاركننده مزايده با نرخي بالاتر از آخرين نرخ مزايده و با شناختي كه از افراد متخصص اين كار دارد، با آنان مكاتبه مي‌نمايد و خود نرخ فروش را تعيين و به آنان اعلام مي‌كند. در اين صورت هر كدام كه بتوانند زودتر از بقيه وجه نقد را تامين و به‌حساب شركت واريز نمايند، برنده هستند. در مورد مناقصه هم بمانند مزايده. آناني كه توانمندي شان قبلا احراز شده است وارد كار زارند و در گردونه باقي ! به اين ترتيب برندگان در مزايده و مناقصه قيمت عمده‌فروشي را تعيين مي‌كنند و توسط واسطه‌هايي كه در بازار دارند  اجازه نمي‌دهند بي‌جهت نرخ خريد افزايش پيدا كند.

اما نرخ آهن قراضه وارداتي هم بي‌تاثير بر قيمت بازار نيست و امروزه، سايت‌هاي متعددي در اينترنت در زمينه آهن قراضه فعال است. كافي است در گوگل، scrap iron را جست‌وجو نماييد. در برخي مقاطع، ورود خريداران خارجي هم نرخ پايه را افزايش مي‌دهد. كارگاه‌داران كه زحمتكش‌ترين قشر اين صنعت هستند، كمترين منافع شامل آنها مي‌شود و عمده سود به پيمانكاران بزرگ تعلق مي‌گيرد.

لازم به ذكر است كه برگزاركنندگان مزايده به خريدار مي‌گويند كه خريدار موظف است قيمت آهن قراضه را هنگام عقد قرارداد نقدا و يك جا بپردازد. ضمنا كليه هزينه‌هاي جمع‌آوري  بارگيري و حمل به‌عهده برنده مزايده است و شركت فروشنده در فسخ قرارداد هر لحظه كه بخواهد اختيار تام داشته و خريدار حق هيچگونه اعتراض و ادعايي را نخواهد داشت  علاوه بر اين مبلغي هم به‌عنوان حسن انجام كار تا پايان قرارداد از خريدار دريافت مي‌كنند. اما در فروش، داستان به اين شكل نيست و اكثر اوقات پيمانكاران در دريافت صورت حساب با تاخير مواجه‌اند و در برخي شركت‌ها، پرداخت‌ها از سال تجاوز مي‌كند.

حجم سرمايه در گردش آهن قراضه در ايران چقدر است؟

ساليانه دو ميليون تن معادل سيصد ميليارد تومان در ايران.

مكان‌هاي فروش آهن قراضه در ايران كجاست؟

كارگاه‌هاي آهن قراضه در حوالي شهرها و در تهران جاده خاوران ، جاده ساوه ، كمربندي آزادگان،  جاده ورامين و شركت تعاوني آهن قراضه و ضايعات فلزي و شركت‌هاي پيمانكار آهن قراضه داخلي و واردكنندگان آهن قراضه خارجي از كشورهاي آسياي ميانه و عراق و كارخانجات توليدكننده خودروسازي و مصنوعات فلزي.

چه تعداد افراد در اين بازار مشغول فعاليت هستند؟

با محاسبه افراد شاغل مرتبط در اين صنف، حدود سي هزار نفر در اين صنف مشغول كار هستند. حداقل افراد شاغل مستقيم و غيرمستقيم در يك كارگاه 20 تا 25 نفر و حداكثر به 200 تا 250 نفر مي‌رسد.

آيا در ايران صنعت بازيافت آهن قراضه منطبق با استانداردهاي جهاني است؟

خير. فاصله بسيار زيادي در تكنيك بازيافت وجود دارد. اما اين صنعت در داخل كشور ما در حال توسعه است.

از بازيافت آهن قراضه در ايران و ساير نقاط چه استفاده‌اي مي‌شود كرد و ما كجاي كاريم؟

معمولا از آهن قراضه در همه جاي دنيا براي بازيافت و استفاده مجدد در خطوط توليد بهره‌برداري مي‌شود. امروزه در كشورهاي پيشرفته ضمن طبقه‌بندي و جداسازي‌هاي تميز و دقيق، آن را به‌صورت پودر در آورده و با افزودني‌هاي مورد نياز در صنايع قطعه‌سازي  بسته‌بندي شده و به‌فروش مي‌رسد. اما همچنان در كشور ما براي ذوب در كوره‌ها كاربرد دارد.

دورنماي بازار آهن قراضه و بازيافت آن را چگونه مي‌بينيد؟

متاسفانه با توجه به نبود سيستم كارا در كشور بيش از 30درصد از قراضه‌هاي منابع خانگي و حتي صنعتي در حال حاضر مدفون شده و در سيستم بازيابي جذب نمي‌گردد. كل ضايعات و دورريز حاصل از منابع خانگي، ضايعات اماكن عمومي، ضايعات صنايع و محصولات وارداتي فولادي قابل استحصال در كشور، با توجه به شرايط اقتصادي فعلي در كشور پاسخگوي نياز فعلي كشور نمي‌باشد. اين در حالي است كه از يك طرف ضايعات انبار شده ناشي از سال‌هاي جنگ و ذخاير عمده، به چرخه مصرف وارد شده‌اند و از سوي ديگر منابع صنعتي توليد ضايعات، به دليل عدم رونق بازار كار و توليد، ضايعات آنها به شكل كامل در چرخه بازيافت وارد نمي‌شود. بدين لحاظ و عدم توجه دستگاه‌هاي ذيربط مانند سازمان حفاظت محيط زيست، وزارت صنايع و معادن، وزارت بازرگاني و شركت‌هاي بزرگ مصرف‌كننده آهن قراضه به اين صنعت و غيرمنصفانه بودن ضريب بالاي مالياتي نسبت به نوفروشي آهن و سخت و زيان‌آور بودن شغل بازيافت و حمايتي كه بايد از افراد شاغل در كارگاه‌هاي آهن قراضه بشود كه نه تنها خبري از هيچگونه حمايت نيست بلكه دايما از طريق شهرداري‌ها و در برخي موارد محيط زيست و بهداشت در معرض آزار و اذيت هستند. تنها مرجعي كه اين صنف زحمتكش را مورد حمايت قرار مي‌دهد، اتحاديه‌ فروشگاه آهن‌آلات است.

با توجه به افزايش هزينه‌هاي عمومي و عدم وجود مركز تصميم‌گيري مصرف‌كنندگان و توليدكنندگان (كارگاه داران آهن قراضه) و نياز روزافزون بيشتر به آهن قراضه به‌عنوان اصلي‌ترين ركن مواد اوليه كارخانجات فولادسازي و ريخته‌گري، قيمت داخلي آن از كيلويي 180-155 تومان هم فراتر رفته و نهايتا قيمت تمام شده محصولات فولادي را نيز افزايش مي‌دهد. اي كاش افزايش قيمت باعث افزايش كيفيت بشود

آخرین بروزرسانی (يكشنبه ، 5 دی 1389 ، 21:17)

 

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از جدیدترین مطالب و تغییرات سایت راهیان آهن گیلان آگاه می شوید.


نرخ ارز

خرید انواع اهن قراضه

پرس خودروی فرسوده

اهن قراضه ویژه و سنگین آهن قراضه فله

پرس سبک (1)

پرس سبک (2)

پرس سبک (3)